NATUSAT Milki Pyrol Pellets, 10 kg

Supports healthy metabolic function

€ 149,99

(€ 15,00 / kg, Price shown includes 13% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 10 kg

Only 1 item in stock

Free delivery until Friday, 02 October if you order by Wednesday at 23:59 .

Austria: Free standard delivery
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • B vitamins in high doses
  • Zinc & Manganese
  • Supports the nervous system

Frequently bought together with NATUSAT Dandelion Root with Herb, 500 g

NATUSAT Milki Pyrol Pellets, 10 kg € 149,99 (€ 15,00 / kg)
NATUSAT Dandelion Root with Herb, 500 g € 10,59 (€ 21,18 / kg)
Total price: € 160,58
Description

This supplement contains all the B vitamins. B vitamins support energy metabolism, the nervous system and mental performance. They can also contribute to normal immune, heart, circulatory system and liver function. The supplement also contains manganese and zinc.

Recommended use:

  • Feed 50g per 500kg of weight per animal, per day.
Item no.: NAT-26200
Content: 10 kg
EAN: 4260378074881
Manufacturer No.: 26200
Brands: NATUSAT
Type of Feed: Supplementary feed
Storage information: Store in a cool, dry place away from light
Focus area: Metabolism, Vitamins, minerals & trace elements
Composition

Linseed meal, Draff, Brewer’s yeast, Yeast concentrate, Sugar beet molasses

Components

Analytical Components

Components
Crude protein 27,4 %
Crude fat 4,7 %
Crude fibre 5,6 %
Crude ash 19,5 %
Calcium 7,5 %
Phosphorus 0,7 %
Sodium 0,1 %
Magnesium 0,3 %

Nutritional additives per kg

Components
Vitamin B1 3.500 mg
Vitamin B2 1.400 mg
Vitamin B6 3.000 mg
Vitamin B12 150.000 mcg
Niacin 660 mg
Biotin 66.600 mcg
Zinc E6 as amino acid zinc chelate hydrate 5.000 mg
Manganese E5 as amino acid manganese chelate, hydrate 3.500 mg
Legal information
Manufacturer: Natusat GmbH, Haldenloh C1, 86465, Welden, Germany, www.natusat.com

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for NATUSAT Milki Pyrol Pellets

5,0 out of 5 stars
5 stars
1 (100%)
4 stars
0 (0%)
3 stars
0 (0%)
2 stars
0 (0%)
1 Stars
0 (0%)

1 review

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder